Ziua Națională - la un an după Centenar

La un an de la Centenarul Marii Uniri, românii au continuat să cinstească ziua de 1 Decembrie, cu aceeași bucurie. Elevii și cadrele didactice din întreaga țară au desfășurat multiple activități dedicate ființei lor naționale.

Comunitatea școlară din Bolboși a organizat și anul acesta o serie de activități menite să aducă în conștiința elevilor însemnătatea momentului.

Elevii nivelurilor preșcolar și primar au sărbătorit prin ateliere de creație cu tema ”Marea Unire”, ale căror produse finite au fost stegulețe, insigne, colaje și desene aniversare tricolore. Dragii lor îndrumători le-au pregătit prezentări despre importanța evenimentului și despre etapele premergătoare acestuia, creații lirice și muzicale, prin care le-a fost adus un omagiu tuturor celor care au contribuit la recăpătarea identității naționale. Împreună cu părinții invitați au întins Hora Unirii și au organizat momente festive, în cadrul cărora s-au bucurat de bucate tradiționale pregătite de mamele gospodine.

Elevii claselor gimnaziale au pregătit un program artistic alcătuit din cântece și din poezii dedicate Marii Uniri, pe care l-au prezentat la Monumentul Eroilor din localitate. Împreună cu autoritățile locale, au depus coroane și au aprins lumânări pentru eroii căzuți pentru îndeplinirea idealului de unire a tuturor românilor.

Domnul primar, Gheorghe Bilea, domnul director, Laurențiu Șurcă și domnul profesor de istorie,Victor Stuparu, le-au vorbit elevilor și cetățenilor prezenți despre sacrificiile înaintașilor noștri, despre neîntrerupta lor luptă și despre inteligența de care au dat dovadă pentru înfăptuirea visului de unitate și integritate națională.

Primăria Comunei Bolboși a salutat inițiativa elevilor de gimnaziu, oferindu-le dulciuri la încheierea programului. Sărbătoarea a continuat însă, după-amiază, în incinta Căminului Cultural Bolboși, unde edilul a dispus oferirea fasolei cu cârnați și a vinului fiert cu scorțișoară, conform tradiției.

Fiecare 1 Decembrie ne face mai mândri și mai conștienți de bogăția națională și spirituală pe care am dobândit-o de-a lungul veacurilor cu prețul a nenumărate vieți.

Jertfa enormă pe care s-a construit Marea Românie ne responsabilizează! Haideți, așadar, să mai ”dăm mână cu mână” și să ne bucurăm cu adevărat de o țară frumoasă și prosperă!