Voluntarii SNAC din Bolboși au ajuns la copiii pentru care copilăria are alte culori

Voluntarii SNAC din cadrul Școlii Gimnaziale "Nicolae Costescu" Bolboși (elevi, părinți și profesori), sprijiniți și de reprezentanții autorităților locale, i-au făcut fericiți pe copiii din "Complexul de servicii comunitare pentru copilul cu handicap" Târgu Jiu, dăruindu-le toate fructele și legumele strânse în cadrul acțiunii "Săptămâna fructelor și legumelor donate (20 – 24 noiembrie 2023)" – o campanie de voluntariat cuprinsă în Planul de activitate al SNAC (Strategiei Naționale de Acțiune Comunitară).

Grupul de profesori care s-a deplasat cu microbuzul școlar la centrul de copii pentru a duce toate produsele strânse din donații, însoțiți de către domnul consilier local, Ciobanu Gabriel, a rămas profund impresionat de bucuria și entuziasmul acestor copii, de dorința și de puterea lor de a primi și de a dărui iubire, de cât de educați și receptivi sunt.

Am descoperit o altă lume...o lume a inocenței, în care durerea este "pansată" zi de zi cu multă dragoste, cu multă grijă și cu multă răbdare.

Le mulțumim tuturor părinților, elevilor și cadrelor didactice care s-au implicat în această acțiune de voluntariat, reprezentanților Autorităților Locale și domnului director al centrului, Florin Benegui, care ne-a primit cu multă căldură și ne-a prezentat toate spațiile în care copiii din centru își trăiesc copilăria alinată de grija și de iubirea personalului, de cățelușa terapeutică, Lori, precum și de voluntarii care le trec pragul, aducându-le un strop de fericire și ocazii de a interacționa mai mult.

Le mulțumim, în mod special și deosebit, copiilor din "Complexul de servicii comunitare pentru copilul cu handicap" Târgu Jiu, care ne-au predat o adevărată lecție de afecțiune interumană și ne-au determinat să reflectăm la valorile morale ale vieții, la reperele după care ne ghidăm în viață și pe care ar trebui să le reevaluăm.

Echipa SNAC a Școlii Gimnaziale ”Nicolae Costescu” Bolboși are prevăzută în Planul de activitate pentru anul școlar 2023-2024 o nouă acțiune de voluntariat, cu ocazia Sărbătorii Crăciunului, și intenționează să-i viziteze din nou pe acești copii minunați.

Coordonator programe și proiecte educative, prof. Dima Elena